7 medali strzelców zielonogórskiego „STARTU”
31.05.2022

W dniach 26-29.05.2022r. w strzelnicach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze i Zielonogórskiego Klubu Sportowego „Gwardia” odbyły się Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym, w którym brali udział zawodnicy z jednostek START w Polsce (Białystok, Szczecin, Gorzów Wlkp., Olsztyn, Zielona Góra) oraz Skorpion Polkowice, Legia Warszawa, włącznie z zawodnikami kadry narodowej w sumie 66 uczestników. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw Polski dokonał Dyrektor Lubuskiego Oddziału PFRON – Andrzej Gonia.

W zawodach brała udział reprezentacja zielonogórskiego „START”-u, podopieczni trenera Marka Maruchy, która zdobyła łącznie siedem medali (4 srebrne, 3 brązowe). Srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 - Szymon Sowiński, zdobył dwa srebrne medale w konkurencji P4 – pistolet dowolny 50m, oraz P5 – pistolet standard oraz brązowy medal w konkurencji P1 - pistolet pneumatyczny. Zespół „pistoleciarzy” (Sowiński Szymon, Jurkowski Włodzimierz, Szpakowicz Mariusz) zdobył srebrny medal w P1 i również srebrny medal w P5 w składzie (Katarzyna Lewandowska, Sowiński Szymon, Jurkowski Włodzimierz). Włodzimierz Jurkowski uplasował się tuż za Sowińskim w konkurencji P5 – pistolet standard zdobywając brązowy medal. Zwyciężył Kacper Pierzyński (Start Szczecin) ustanawiając nowy rekord Polski. W konkurencjach karabinowych Ewa Zimnicka w R2 – karabin pneumatyczny stojąc zajęła 5 miejsce, a Joanna Ząbek w R5 – karabin SH2 – zajęła ósmą lokatę. „Karabiniarze” w składzie (Andrzej Sałuda, Ewa Zimnicka, Mariusz Szpakowicz) w konkurencji na 50m – R6 – karabin dowolny leżąc wywalczyli brązowy medal.

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze, które było organizatorem Mistrzostw Polski, dołożyło wszelkich starań, aby zawody przebiegały na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o same starty zawodników jak również oprawę zawodów. Konkurencje pneumatyczne oraz wszystkie finały przeprowadzono na tarczach elektronicznych – SIUS użyczonych dzięki uprzejmości Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, identycznych jak podczas rozgrywania Igrzysk Paraolimpijskich czy Mistrzostw Świata, także zawodnicy mogli „poczuć smak” wielkiej imprezy.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!